cialis soft 20mg
You are here: Home Články Jachting Jachting v Chorvátsku...


Jachting v Chorvátsku...

E-mail Tlačiť PDF
Užívateľské hodnotenie: / 8
SlabéDobré 


Ahojte, 30.3. som sa vrátil z Chorvátska. To čo sme tam zažili bol horor. Už nikdy nepoviem o Jadrane, že je to teplá voda vo vani alebo čajíček..

V piatok ráno sme vyrazili na more. Marko, Boris, Peter, Mišo a ja. Smer ostrov Žirje. Už v Kremiku fúkalo fest. Asi po hodine plavby bol vietor 30 uzlov, čo neurobilo dobre našim žalúdkom, po výdatných praženicovo-syrových raňajkách.


O chvíľu bolo zle prvým dvom a potom ďalšiemu. Tí, ktorí sa striedali pri kormidle asi urobili dobre, pretože pri tom neustálom točení "volantom" pod plachtami ani nemali čas myslieť na to, ako to vyzerá v žalúdku.


Spali sme v zátoke, kde fúkalo asi 17. V noci som spal na palube, aby som nebol ozvracaný alebo naopak.


V sobotu ráno sme sa rozhodli, že dvoch, ktorí to už nezvládali odvezieme do mestečka Tribunj. Plavba nebola boh vie čo ( Peter si užil svoje) a (ne)pristátie bolo ešte horšie. Skoro sme rozbili loď o breh a aj tak sme nezakotvili. Nakoniec sme sa rozhodli odraziť odrezaním lán.


Na koniec nás tam odchytila veľká rybárska loď a tých dvoch tam vytiahli. Rybár so špáradlom v ústach mi vravel, že 30 uzlov je nič. On už videl aj 60.


Po tomto nepeknom zážitku sme sa chceli vrátiť už len spať do Kremiku a chlastať studené pivo. Ale to, čo nás čakalo ďalej, bolo horšie ako piatok trinásteho.


Vietor postupne silnel a náš pokus dostať sa domov, som videl biedne. Keď už bol vietor na 43 a vlny trojmetrové, bolo jasné, že sme bez šance.


Museli sme preto rýchlo nájsť nejaký prístav a skryť sa. Do rany nám prišiel Zlarin.


Večer v krčme nad morskými príšerkami a čapovaným pivom nás nejaký zblúdilý Poliak upozornil, že zajtra to bude ešte horšie. Mohlo byť, ako chcelo. Pri druhom pive mi to už bolo jedno. Boli sme radi, že sme živí a zdraví a chutí nám piť.


Ráno som chcel vypadnúť čím skôr, ale Marko (skipper a majiteľ plachetnice) to ešte odkladal. Bolo mi ľúto Borisa, lebo to nezvládal dobre. Ale musel sa prispôsobiť. Možno ani nespal.


Na druhý deň nikomu nechutilo, ale ja som si trochu dal. Čo keď jem naposledy ?!


Záchranné vesty sme si nasadili ešte v prístave. Potom by už totiž mohlo byť neskoro.


Po hodine jazdy som cítil prúser. Vietor bol silnejší a silnejší. A ani vlny sa nedali zahanbiť. Rozbesnelo sa. Ťahalo na 40 uzlov. Ale teraz už pravidelne.


Už sme sa ani nerozumeli. Museli sme si kričať do ucha. Loď bola raz hore, raz dole. Obrovské vlny z každej strany. Divoká jazda. Peklo !!


Marko sa priznal, že má strach. Vôbec ma to nepotešilo. Boris nás už ani nevnímal. Neviem na čo mysleli ostatní v tej chvíli. Ja na Vianoce. Pohoda, pokoj, Ježiško a darčeky.


Chcel som sa už vrátiť, stačilo mi. Ale Marko to chcel ešte skúsiť po líniu nejakého ostrova. A to sa nemalo stať. Vietor už bol na 53 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Keď to chcel stočiť, už sa nedalo.


Loď bola neovládateľná. Iba sa naklonila na stranu a ležala. Koniec.


Trvalo to strašne dlho, kým sa Adrika otočila a vyrovnala. Lenže toto bol len začiatok. Len vstupenka do pekla.


Vysoké vlny nám podmývali loď. Zmietali sme sa vo výškach, aby sme sa potom prepadli do nekonečnej hĺbky. Vtedy som si spomenul na rybára a jeho šesťdesiatku. Pripadal mi trápny.


Snažil som sa ešte zúfalo vyvažovať loď, ktorá ešte párkrát ležala na boku. Aby sme nevypadli, boli sme priviazaní o čln. Boris sa už ani nehýbal, ani nedýchal. Asi už bol v kóme.


Asi po piatich hodinách boja o život, sme sa dostali s ťažkou biedou do maríny Solaris. Kremik bol pre nás v ten víkend zakliaty.


V prístave sme si už len napochytro zbalili veci, zmotali káble a utekali domov. Tam, kde nefúka, nešpliechajú vlny, kde je vysmiaty Ježiško a teplá voda vo vani.


A o Solarise niekedy inokedy. 

FOTOGALÉRIA:

Majte sa. Otto

Komentáre (2)

RSS feed Comments
reakcia na clanok
0
Na šírom mori sa môže stať čokoľvek. Pripomenulo mi to rozprávania Richarda Bransona...
Jay Baxter , marca 08, 2012 | url
vylet s Ottom
0
Otto, nebolo to az take zle, ale clanok je zaujimavy.
Marko , januára 26, 2011 | url

Napíš komentár

smaller | bigger

busy
 
avana dapoxetine